Lupenické památky a památné stromy
(doslovný přepis z Kroniky obce Lupenice díl 1, rok 1927 – 1984, str. 87 - 89)Poprsí J. A. Komenského
Staveb vpravdě uměleckých ve zdejší obci není. Jen portál v průčelí budovy školní v r. 1903 postavené ozdoben jest dvěma pilíři a dvěma oblouky, mezi nimiž umístěno jest pěkné poprsí J.A.Komenského, které po sešlosti původního sádrového nově v r. 1919 zhotovil sochař Novák z Vamberka z hořického pískovce za obnos 500 Kč.
Nápisy na lomenicích
Na starších budovách dřevěných i částečně zděných dosud se zachovaly nápisy na lomenicích těchto čísel:
- U čís. p. 13 Tento příbytek uvržen jest ke cti a chvále Boží nákladem Františka a Václava Řeháka dne 30. května L.P. 1858
- U čís. p. 36 Grunt tento s pomocí Boží nákladem svým r. 1844 vystavěl Josef Miška
- U čís. p. 41 Léta Páně 1826 Tento Grunt jest vyzdvížen s pomocí Boží nákladem Josefa Paikra Dne 30. Julli.
- U čís. p. 59 S pomocí Boží vystavěl Antonín a Marie Sládkovi roku 1878
Kříže
Z nejstarších památných věcí jest železný kříž připevněný na kamenném podstavci na Pohodlí u čís. p. 1 postavený r. 1743, na němž je nápis: Pozdraven buď kříž svatý, na němž jest Kristus rozpiatý.
Upravil Jan a Emilie Šklíbovi r. 1923.
Jiný kříž nákladem obce 147 zl. 30 kr. r. 1836 postavený jest železný menší kříž na mohutném kamenném podstavci při cestě k Doudlebům u čís. p. 3, když dříve stával kříž dřevěný. Má nápis:
Dokonáno jest A. 1836.
Kol tohoto kříže byla zahrádka, která nyní jest již sešlá. Tam stával i dubový sloup s obecním zvonkem a dosud poblíž stojí 2 lípy, z nichž na jedné připevněn byl obecní zvonek, když dřevěný sloup sešel.
Socha
Na dvoře čís. p. 37 jest dost pěkně provedená socha Jana Nepomuckého nákladem majitele tohoto čísla kolonizovaného Němce Josefa Wimra dne 24. máje 1814 postavená, na níž kromě tohoto udání dobře možno čísti nápis:
Do tvé přímluvy odevzdáváme příbytky naše, kde chudoba vzdychá, nevinnost pláče – ó smiluj se!
Nález
V roce 1924 při kopání základu nové stodoly u čís. p. 18 nalezeno v zemi zakopaném plátěném sáčku 153 kusů stříbrných penízů ve váze 43 dkg. Jsou to pražské české groše z doby panování krále Karla I (či císaře Karla IV.) mající na jedné straně uprostřed vyraženou korunu a nápis: Carolus Primus Dei gratia resc Boemie (Karel První Boží milosti král český) a na druhé straně lva s nápisem: Grossi Pragenses (Groše pražské).
Jeden z nich byl majitelem darován a uložen ve školním kabinetě.
Oslava zavěšení obecního zvonku: 18. dubna 1927
18. dubna konal Sbor dobrovolných hasičů zdejších pod protektorátem obecního zastupitelstva slavnost zavěšení nového obecního zvonku ve věžičce hasičského skladiště za hojné účasti občanstva místního i okolního.
Před třetí hodinou odpoledne seřadil se mohutný průvod u školy, odkudž za doprovodu hudby vamberské šlo se na místo slavnosti. Tam nejprve hudba zahrála ouverturu J. Kajetán Tyl, pak 3 školní dítky přenášely příležitostné básně, načež vzdělavatel sboru Ant. Čech měl promluvu, po níž poprvé zazvoněno všem zdejším v proslovu vzpomenutým a blíže vyjmenovaným zemřelým vojínům za světové války i zdejším zesnulým v obci během 10 let posledních, kdy zvonku jsme neměli. Po tomto aktu pietním hudba zahrála naše národní hymny a starosta obce poděkoval všem za účást i dárcům za příspěvek odevzdal zvonek svému účelu a sám za obec několikerým trhnutím zvonku jeho úkol zahájil. Po slavnosti odešel průvod s hudbou do hostince, kdež uspořádána taneční zábava.
Zvonek ulit byl v Kuklenách, váží 68 kg a stál 2 228,3 Kč se zavěšením v nové věžičce 3 191,9 Kč, z toho na dobrovolných sbírkách se sešlo 1 542 Kč, obec doplatila 1 649,9 Kč.
Na zvonku je vyryt nápis: 1917 válka vzala, 1927 láska dala.
5. května zemřel občan Václav Novotný ve stáří 75 roků, kterému ze žijících v době zavěšení nového zvonku poprvé bylo umíráčkem i při doprovodu zazvoněno.
Oprava kříže v roce 1936
(Autor: Josef Šklíba, kronika Lupenice díl 1, str. 169 a následující)
Památný kříž, stojící proti domu Lad. Horáka č. 3 byl již v dezolátním stavu, takže hrozil rozpadnutím a zahrádka okolo byla již zničena. Rozhodli se manželé Vincenc a Emilie Martinkovi z č. 1, že tento kříž znovu zřídí, což učinili vlastním nákladem i se zahrádkou a ještě v tomto roce byl kříž vysvěcen.
Památné stromy v obci Lupenice
(doslovný přepis z Kroniky obce Lupenice díl 1, rok 1927 – 1984, str. 44 – 47)
Planá hruška
K jihu od vesnice Dubí k Doudlebům v katastru obce Lupenice čís. parc. 196 Na mokřinách kota 337 poblíž místa na mapách dvěma křížky označeného v Čižinách nedaleko kdysi statku Myškova nyní Dvořáčkova v poli na travnatém místě, které nyní v r. 1926 bylo přičiněním okrašlovací komise a obecního zastupitelství zdejšího směnou za jinou část pozemku vyvlastněno jako obecní majetek, stojí obrovská planá hruška několik set roků stará. Obvod kmene měří 3,30 m, průměr koruny dosahující k zemi 14 m.
Dle pověsti sešli se pod touto hruškou Bratři čeští ze všeho širého okolí ubírající se z vlasti do vyhnanství.
Také povídají, že pod tímto stromem se rozložilo táborem vojsko markrabí Karla, když táhl na Potštýn potrestat zpupného loupežného rytíře Mikuláše.
Kdysi se též vypravovalo, že po světové válce sejdou se pod Myškovou hruškou 3 potentáti a uzavrou tam světový mír. Zachrání se jen tolik lidí, kolik se jich pod onu hrušku vejde.
(dle těchto pověstí nasvědčuje tomu, že tudy kol hrušky vedla za dávných dob hlavní cesta od Kostelce k Vamberku).
Lípy poroby
Dne 5. dubna 1908 při školní stromkové slavnosti vysázeno bylo před budovou školní podél okresní silnice 5 jubilejních lip na paměť 60letého panování císaře Františka Josefa I.
Poněvadž sázení stromů v upomínku tohoto jubilea dělo se pod nátlakem z nařízení úřadů rakouských a ne ze svobodné vůle, nechť jsou svědky naší bývalé poroby!
Lípy svobody
V neděli dne 11. května 1919 konána v obci zdejší slavnost zasazení 3 lip svobody, které se zúčastnilo obecní zastupitelstvo, sbor dobrovolných hasičů v kroji a hojné obecenstvo. Průvod sestaven takto: Vpředu šla mládež školní vesměs s praporečky v barvách národních, pak hudba, za ní dívky v národních krojích nesoucí 3 ozdobené lípy, pak obecní zastupitelstvo, hasiči, místní dorost a čestné obecenstvo. Za místo slavnosti kde zasazeny byly lípy, zvolen trojúhelník dosavadní pastviny při cestě vedoucí z Lupenice do Doudleb par. Čís. 301/2 ve výměře 2,49 arů.
Po přednášce při slavnostním sázení dostaly lípy jména mužů o naše osvobození nejvíce zasloužilých.
První lípa u Lupenice při cestě ke straně severní jest „Masarykova“, za ní od cesty k západu „Wilsonova“ a u cesty k Doudlebům ke straně jižní „Štefánikova“, která sázena právě v den jeho pohřbu po tragické smrti.
Tyto lípy svobody naší tak těžce vydobyté buďtež nám i potomkům našim stromy posvátnými!
Lípy roboty
Lípy, které rostou u kříže při čís. p. 3 zasazeny byly asi v r. 1848. Dle účetní knihy tohoto roku jest tato položka: za lípy a k nim koly ke kříži… 1 fl. Byly to tudíž lípy roboty. Na jedné z nich připevněn byl obecní zvonek od r. 1903 až do 6. prosince 1917, kdy byl za války zřízenci k tomu úřady ustanovenými sňat ku přelití k válečným účelům.
Lípy u hřiště
Dne 28. listopadu 2013 proběhlo slavnostní vysazování lip u hřiště na svahu u silnice (nad gabiony), mezi č.p. 21 a autobusovou zastávkou. Akt se uskutečnil v Den české státnosti za přítomnosti senátora JUDr. Miroslava Antla, zástupců města Rychnov nad Kněžnou i okolních obcí, jakož i mnoha občanů obce. První lípa od zastávky je lípa mládeže a učitelů, prostřední je lípa Sokolů a třetí lípa u č.p. 21 je lípa České státnosti a všech občanů.